Namai namučiai: ko nepamiršti juos perkant?

Dairantis savojo būsto, pataria bankininkė ir nekilnojamojo turto (NT) prekiautojas, reikia kaip niekad būti apdairiems ir nepamiršti derėtis.

Paskolos vergai

SEB banko šeimos finansų ekspertė Julita Varanavičienė pirmiausia pabrėžia, kad poreikį gyventi nuosavame būste neretai lemia ne finansiniai motyvai, o gyvenimo pokyčiai – vedybos, gimę vaikai, darbas naujoje vietoje ir pan. Tačiau lėšų stoka paprastai tai ir riboja. Tiesa komercinė bankininkystė Lietuvoje jai gerai išvystyta, tad mes turime daugiau galimybių nei mūsų tėvai prieš du ar tris dešimtmečius. Statistika byloja, kad pernai Lietuvoje apytikriai taip gyveno viena iš dvylikos šeimų.

Vis dėlto ketinant pirkti būstą už skolintas lėšas reikia atminti, jog būtina ne tik sukaupti lėšų pradinei įmokai, bet ir nusiteikti keliolika metų ar dešimtmečius periodiškai mokėti, t. y. grąžinti bankui, paskolą. Paskolos teikėjas reikalaus, kad dalį perkamo būsto kainos pirkėjas iš karto sumokėtų iš savų lėšų. Kaupdamas lėšas pradinei įmokai, būsimasis būsto pirkėjas ir išmoksta, įpranta taupyti: dalies pajamų nebeišleidžia savo vartojimo reikmėms ir apskritai geriau suvokia savo galimybes. Todėl pradiniam įnašui kitų žmonių, pavyzdžiui, tėvų, uošvių, dovanoti pinigai kartais tampa meškos paslauga.

Kas slepiasi po tapetais

Ieškant tinkamo būsto svarbu atkreipti dėmesį į teisinius apribojimus: ar turtas nėra areštuotas, ar nėra suvaržytos kitos disponavimo juo teisės, ar nėra servituto – kitų asmenų išliekančių teisių naudotis tuo turtu, jeigu jį įsigytumėte. Tokie apribojimai paprastai nepriimtini paskolos teikėjui. Todėl prieš sukertant rankomis su to būsto pardavėju verta gauti Registrų centro pažymą, kurioje būna nurodyti tokie apribojimai.

Taip pat svarbu atkreipti dėmesį į nurodytą būsto paskirtį: ar tai gyvenamosios paskirties, at poilsio, o gal komercinės paskirties turtas? Nuo to priklauso ir tolesnis patalpų naudojimo apribojimas, ir turto apmokestinimo ypatumai, ir paskolos sąlygos.

Jei būstas dar tik „popieriuje“, reikia papildomų atsargumo priemonių. Nors dabar dar nepastatyti būstai perkami ne taip dažnai kaip anksčiau, J. Varanauskienė atkreipia dėmesį ir į tai, ką daryti perkant būstą, kuris „pastatytas“ dar tik brėžiniuose. Svarbu įdėmiai skaityti pirkimo ir pardavimo sutartis bei išsiaiškinti, kokias garantijas numato statytojas: kas nutiks, jei namas nebus pastatytas, kaip kis kaina, jei kis buto plotas, ir t. t. Šiuo atveju būtina pasikonsultuoti ir su teisininku, geriausia – išmanančiu tokių sutarčių keliamas grėsmes ir žinančiu būdus, kaip nuo jų apsisaugoti.

O grėsmių būna įvairių. Pavyzdžiui, jei pirkėjas jau bus sumokėjęs pardavėjui dalį pinigų ar rankpinigius, bet statytojui kas nors sukliudys pastatyti ar užbaigti statyti namą arba jei pirkėjas vėliau negaus paskolos (nes pasikeis jo finansinės galimybės), iki tol sumokėti pinigai gali būti prarasti. Jeigu namas dar neužbaigtas ar nesutvarkyta aplinka, o statytojas nebevykdo ar nebegali vykdyti savo įsipareigojimų, praktika rodo, kad susitarti su kitais namo gyventojais pabaigti statybininkų paliktus darbus savo lėšomis – labai sunku. O bankas nelaukia: pagal paskolos sutartį paskolos gavėjas prisiima pareigą nurodytu laiku sutvarkyti užbaigto būsto įkeitimo dokumentus.

Renkamės be emocijų

  1. Varanauskienė primena, kad visada skolinamės svetimus, tačiau atiduodame savus pinigus. Todėl reikėtų žinoti ne tik tai, kiek bankas gali paskolinti, bet ir tai, kiek galėsite mokėti, atsižvelgę į savo įprastą gyvenimo būdą, vartojimo išlaidas ir pan. Visų paskolų įmokos neturėtų viršyti 40 proc. šeimos pajamų, likusių lėšų turi užtekti pragyventi. Ir ne vieną mėnesį, ne vienus ir ne dvejus metus.

Vaikystės prisiminimai, vaizdas pro langą, tėvų kaimynystė ar romantiška aplinka, pasak NT prekiautojų, vis dėlto neturėtų būti pagrindiniai motyvai įsigyti būstą – Audrius Šapoka, NT agentūros „Ober – Haus“ Būsto departamento vadovas, teikia patarimus iš savo varpinės

Rinkitės tokį būstą, kurį galėsite lengvai išnuomoti ar parduoti. Pirmasis ir svarbiausias kriterijus yra, be jokios abejonės, būsto vieta. Kuo būstas arčiau miesto centro, tuo jo likvidumas (kartu ir kaina) didesnis. Taip pat svarbu, ar išplėtota vietos infrakstruktūra: šalia esančios parduotuvės, vaistinės, mokyklos, darželiai, viešojo transporto stotelės, žaliosios teritorijos ir pan. Labai svarbu, kad ir pats būstas turėtų kuo daugiau likvidumo požymių. Jiems dera priskirti racionalų būsto planą (dideli koridoriai ar itin erdvūs vonios kambariai – nepraktiški sprendimai), namo konstrukcijos medžiagas ir kitus techninius parametrus, buto vietą name (butas kampinis ar ne, kuriame namo aukšte jis yra). Taip pat vertėtų įvertinti automobilių parkavimo galimybes.

Mokesčiai už šildymą, namo eksploataciją, teritorijos priežiūrą ir kt. sudaro nuo keliasdešimt iki kelių šimtų eurų per mėnesį. Todėl brangus gero ir patogaus buto išlaikymas kartais tampa atstumiančiu faktoriumi net ir labai potencialiems pirkėjams.

Reikia atsargumo

Šapoka pabrėžia, kad sumokėti rankpinigius dera tik pasirašius preliminarią pirkimo – pardavimo ar rezervavimo sutartį. Joje turi būti aiškiai nurodyti šalių rekvizitai, rankpinigių dydis, pirkimo terminai, sutarties nutraukimo ir kitos svarbios sąlygos. Jeigu būstą perkate su baldais, buitine technika ar kitais daiktais, būtinai sudarykite jų sąrašą, užfiksuokite juos nuotraukose ir pridėkite tas nuotraukas prie sutarties. Priešingu atveju savininkas baldus ir kitus daiktus gali pakeisti kitais menkos vertės, prastos kokybės baldais ir pan. Tokių ir panašių grėsmių gali būti daugiau, todėl svarbu pasirūpinti atitinkamais saugikliais.

Pasistenkite išsiaiškinti, dėl kokių priežasčių savininkai parduoda turtą. Tos priežastys gali skambėti neracionaliai. Gali būti, kad būstas parduodamas dėl didelių jo išlaikymo mokesčių, prastos šilumos ir garso izoliacijos, agresyvių kaimynų ir pan. Beje, prieš įsigydami turtą, pasistenkite susipažinti su kaimynais – taip labai greitai sužinosite, su kuo gyvensite šalia, turėsite daugiau informacijos apie patį namą, aplinką. Juk kiekvienas NT savininkas pristato tik geriausius parduodamo turto ypatumus.

Parašykite komentarą