Terasos ir jų statybos ypatumai

Terasos gali būti be stogo ir su juo. Dengtomis terasomis galima naudotis ir lietui lyjant r esant karštai dienai. terasos gali būti įrengtos lygioje vietoje ir šlaite. Šlaite įrengtos teraosm gali būti taikomos natūralios pievos, žvirgždo, akmens plokščių, akmens masės plytelių, klinkelio ar betoninių trinkelių dangos. Tokios dangos būdignos bestogėms terasoms. Šios terasos dažniausiai įrengiamos atokiau nuo gyvenamo namo ir skirtos gražaus kraštovaizdžio apžvalgoms. Lietuvoje prie gyvenamojo namo dažniausiai įrengiamos iš medžio lentų pagamintos terasos. Tarp lentų paliekami nedideli tarpeliai vandeniui nubėgti.

Terasų įranga

Terasos gali būti įrengtos ne tik prie namų, bet ir ant namų ar garažų stogų. Terasa įrengta prie namų turi daug paskirčių. Dažniausiai į ją patenkama iš svetainės arba virtuvės. Tinkamiausia pietinė arba vakarinė namo pusės. Terasos grindų danga turi derintis su gyvenamojo namo patalpos danga (marmuras, apdailos plytelės), bet gali būti ir kitokia: natūralaus akmens plokštės, medinės trinkelės, betono ir klinkerinis grindinys, lentų danga. Prie terasos dizaino turėtų derėti ir lauko baldai. Juos patariama rinkis po to, kaip išpręsite terasos projektavimo ir medžiagų statybai klausimus.

Šiandien klientams siūloma plati terasos lentų įvairovė: tai impregnuotos pušinės ir Sibiro maumedžių, ir šiluminė mediena, ir įvairios egzotinės medienos lentos. Populiariausios yra iš Sibiro maumedžių ir impregnuotos giluminiu būdu pušų medienos lentos., todėl plačiau apžvelgsime šių rūšių leterasosntas.

Kas lemia terasos kainą?

nesvarbu ką išsirinksite – giluminiu būdu impregnuotas pušines ar Sibiro maumedžių lentas, abiem variantais tie patys parametrai lems kainą. Pirma – lentos storis: brangesnės bus storesnės ir atvirkščiai. Kai kalbama apie aukščiausią kategoriją, paprastai  turima omenyje A ar AB, kai kategorija ne aukščiausia, dažniausiai kalbama apie C kategoriją. Maumedis brangesnis apie 40 proc. Todėl projektuodami terasa, rinkdamiesi medžiagas, reikalinga į tai atsižvelgti.

Kitas svarbus faktorius medienos ilgaamžiškumas. Dažnas klientas išgirdęs žodį “pušis” galvoja, kad tai nelabai ilgaamžis, atmosferos poveikiui neatsparus, greitai susiteršiantis medis. Iš tiesų tai pagrįsta tiesa. Juk ne vienas esame matęs, kais senesnėje sodyboje atrodo sutrūnijusios, apsamanojusios pušinės lentos. Tačiau negalima lyginti paprastos “plikos” ir giluminiu būdu impregnuotos pušinės lentos, nes jų ypatybės labai skirtingos. Tai ne paviršinis, o giluminis apdorojimas – impregnantas yra medienoje. Logiška, kad jo neišplauna krituliai, todėl mediena puikiai apsaugoma nuo neigiamo atmosferos poveikio. Bandymais įrodyta, jog giluminiu būdu impregnuotos pušinės lentos po atviru dangumi gali atitarnauti 20-25 metų.

Sibiro maumedžių mediena apskritai neimpregnuojama, nes ji labai atspari, tankios struktūros, labai sakinga. Dėl šių priežasčių jos ilgaamžiškumu lenkia pušines lentas ir gali tarnauti daugiau nei pusę amžiaus.

Terasos medienos savybės

Nepaisant medienos ilgaamžiškumo, yra tam tikros ydos, kurios atsirand ilgainiui ir gadina estetinį vaizdą. Pušis, kaip išsiaiškinome, yra minkštesnė, porėtesnė, lyginant su maumedžiu. Dėl šių priežasčių ji elastingesnė, mediena stovėdama lauke mažiau deformuojasi, mažiau suskyla. Jei maumedžio lenta stovėdama deformuojasi, grąžinti ją į pradinę būseną beveik neįmanoma, o pušis šiuo atveju “sukalbamesnė” Stovėdamas lauke maumedis yra linkęs šerpetoti, o pušis – ne. Vaikštant basomis terasoje basomis, švelnesnis paviršius paprastai būna pušies.

Dėl medienos padengimo vašku ar dažymo, svarbu atsiminti minėtas medienos savybes. Kadangi maumedžio mediena yra labai tanki ir sakinga, į ją blogiau įsigeria dažai. Kadangi sukimba prasčiau, žymiai greičiau nusidėvi. Pušinė mediena šiu atveju pranašesnė, nes ji porėtesnė, taigi dažai su mediena sukimba ir tarnauja ilgiau, dėl to reikia mažiau priežiūros, atnaujinimo. Su dažais maumedžio lentas perdažyti reikia kas metus, pušines kas antrus, trečius.

Terasos lentų profilis

Dažniausiai profiliai būna dviejų rūšių. Vieni lygaus paviršiaus, suapvalintais kampučiais, kiti banguoti. Ką išsirinkti? Lygaus paviršiaus privalumai: labiau išryškėja medienos tekstūra (raštas), paviršių paprasčiau valyti. Kokie banguoto paviršiaus privalumai? Stovėdma lauke mediena įgauna tam tikrų jai būdingų defektų, kurie yra tiesiog neišvengiami, pavyzdžiui skilimas. Banguotas paviršius šiuos defektus puikiai užmaskuoja. Toks paviršius bus neslydus, tai ypač aktualu, jei terasa yra prie vandens telkinio ar pirties ir ketinate po ją vaikščioti šlapiomis kojomis. Banguotą paviršių sunkiau valyti, bet grubi plastiko šluota. tai įveikia.

 

Parašykite komentarą